Netbeans – Java Server Faces Örnek-1 (Merhaba Dünya)

Bu yazımda Java Server Faces teknolojisini kullanmaya yeni başlayanlara faydalı olacağını düşündüğüm, Merhaba Dünya uygulamasını anlatmaya çalışacağım. Bu yazıda JSF hakkında detaylı bilgilere ulaşamayabilirsiniz, sadece örnek uygulama anlatılacaktır. JSF’ye başlarken hakkında biraz doküman okumanızı öneririm. İnternette arattığınızda bir çok Türkçe kaynakta bulabiliyorsunuz. Okuyabileceğiniz ve hatta farklı örnekler bulabileceğiniz bir kaç blog örnek vermek isterim,

http://www.kaykisiz.com/category/teknolojiler/jsf/
http://blog.burakkutbay.com/java-server-faces-dersleri-jsf-ornekleri.html/
Eğer farklı konulara farklı yerlerden bakamam bana ders gibi sırayla gösterilmesi gerek derseniz, Mimar Aslan hocanın ücretli derslerinden faydalanabilirsiniz.

Öncellikle bu örnek projesi geliştirirken kullandığım teknolojiler hakkında bilgi vereyim,
java jdk_1.6.0_30
netbeans 7.3
apache tomcat 7.0.34

Netbeans IDE’mizi başlattıktan sonra Projects tab’ı altında sağ tıklayarak New Project diyoruz.

New Project

New Project Wizard üzerinde Categories tab’ı altında Maven seçiyoruz ve sağ tarafta Projects tab’ı altından Web Application seçiyoruz.

 

Maven, Web Projects

Next butonuna tıkladığımızda, proje ismi ve diğer bilgileri gireceğimiz ekran geliyor. Burada Project Name bölüme, projenize vermek istediğiniz ismi giriyoruz.

Project Detail

Bu adımdan sonra ise karşımıza hangi server ve hangi java versiyonunda çalışmak istediğimizi soran bir ekran geliyor. Burada ben Apache Tomcat ve JavaEE 6 ile çalışmak istediğimi belirttim. Sizde projenize göre size uygun olan seçenekleri seçebilirsiniz.

Server,Java

Projemizi oluşturduktan sonra, bu projemizde JSF framework’ü kullandığımızı söylememiz gerekiyor. Bunun için projenin üzerine sağ tıklayarak Properties seçeneğine tıklıyoruz. Ardından gelen ekranda Categories tab’ından Framework seçeneğini seçiyoruz. Sağ tarafta gelen ekranda Add butonuna tıklayarak JavaServer Faces seçeneğini seçiyoruz.

Framework

JavaServer Faces

Bu adımları geçitkten sonra dosya yapısı aşağıdaki gibi olmalıdır.

Content

Bu yapı oluştuktan sonra yine projenin üzerinde sağ tıklayarak Run seçeneğini tıklayıp projeyi daha önceden seçtiğimiz server üzerinde çalıştırıyoruz.

Result

Netbeans IDE’si projeleri geliştirirken bir çok kolaylık sunuyor. Yapılması gereken birkaç detaylı ayarlamayı kullanıcıya bırakmadan kendisi otomatik gerçekleştiriyor. Örneğin web.xml içeriğini otomatik oluşturuyor. Eclipse IDE’si kullanılarak hazırlanan projelerde web.xml ve birkaç detayı size bırakıyor. Bu iyi mi kötü mü bilemiyorum, çoğu zaman duruma göre değişiyor fakat Eclipse ile proje geliştirdiğinizde detayları atlamadığınız için nerede ne yaptığınızı, hata aldığınızda nereden kaynaklanabileceğini daha rahat tayin edebiliyorsunuz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s